Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości

            10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji nasza grupa ubrała się w piękne, uroczyste stroje. Zostały one udekorowane kotylionami, które zostały wykonane przez dzieci pod kierunkiem Pani Jolanty Bielawskiej.
Dzieci zaśpiewały Hymn Polski oraz poznały historię odzyskania przez Polskę Niepodległości. Głównym celem tego dnia było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju

z

 

Pierwsz Pomoc Przedmedyczna

Pierwsza pomoc przedmedyczna

        W związku z realizowaną w oddziale przedszkolnym tematyką dotyczącą bezpieczeństwa, poszerzyliśmy ją o istotne zagadnienie związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Sposób przekazania niezbędnych informacji był dostosowany do możliwości rozwojowych uczniów. Wszelki przekaz teoretyczny był oczywiście połączony z czynnościami praktycznymi; chętne dzieci odgrywały scenki tematyczne, wykorzystywały fantom i w ten przystępny dla nich sposób omówiliśmy „łańcuch przeżycia”. Dzieci zapamiętały numery alarmowe, zasady bezpieczeństwa, fachowe wezwanie pomocy, ćwiczyły pozycję boczną ustaloną, oddechy ratownicze i uciśnięcia klatki piersiowej na manekinie. Doskonale sobie radziły z większością czynności.

Była to jedna z zaproponowanych sytuacji sprzyjająca rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie i bezpieczeństwo. Dzieci były dumne, że nauczyły się udzielać pierwszej pomocy i zaproponowały przećwiczenie tych umiejętności w domu z rodzicami, rodzeństwem i jak powiedziała Agatka „na lalkach”.

Galeria zdjęć

Jolanta Bielawska

Aktywne przedszkolaki

Aktywne przedszkolaki

          W oddziale przedszkolnym kładziemy nacisk na wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka, wykorzystując do tego różne sytuacje i momenty pobytu dziecka w placówce.

Wspólnie z dziećmi zorganizowaliśmy stałe i czasowe kąciki zainteresowań: czytelniczy, konstrukcyjny, przyrodniczy, artystyczny, czystości oraz związane z realizowaną tematyką. Prowokują one do podejmowania przez dzieci różnorodnych form działania: oglądanie książek i czasopism, rozpoznawanie liter, opisywanie, słuchanie treści tekstu; manipulowanie, tworzenie różnorodnych konstrukcji z klocków i innych materiałów, wykorzystywanie zabawek, pomocy dydaktycznych motywujących do podejmowania samodzielnego działania; rozwijanie też twórczej wyobraźni plastycznej z zastosowaniem interesujących technik, muzycznej- wokalnej, instrumentalnej; zbieranie darów przyrody i uzupełnianie koszy zgodnie z obecną porą roku; obserwacja pogody i symboliczne zaznaczanie jej na naszej POGODYNCE; stosowanie zasad savoir vivre, zaprojektowanie tablicy pn. CZARODZIEJSKIE SŁOWA, itp.

         W naszej „zeróweczce” dzieci aktywnie spędzają czas dzięki interesującej aranżacji przestrzeni i wykorzystaniu różnorodnych elementów pobudzających twórcze myślenie.

Galeria zdjęć

Jolanta Bielawska i Karolina Adamska

Jesteśmy grupą

Jesteśmy grupą

            W roku szkolnym 2017/2018 do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 20 uczęszcza 18 dzieci. Pobyt ich w placówce jest czasem wypełnionym zabawą w klasie, sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu. Dzieci uczestniczą w różnorodnych zajęciach kierowanych i niekierowanych opartych na rytmie dnia. W codziennych sytuacjach edukacyjnych jest czas na zajęcia prowadzące do osiągnięcia dojrzałości szkolnej dzieci ( np. zabawy zmierzające do zainteresowania rozpoznawaniem liter, liczeniem, pisaniem, zajęcia rytmiczno-gimnastyczne, codzienne czytanie książek przez wychowawcę, itp.) oraz czas na spożywanie posiłków, czynności samoobsługowe, higieniczno-porządkowe, wycieczki, uroczystości szkolne i odpoczynek. Dzieci oddziału przedszkolnego w miłej, bezpiecznej atmosferze nawiązują przyjaźnie i tworzą integralną grupę.

Galeria zdjęć

                                   Wychowawczyni: Karolina Adamska

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Zakończenie roku szkolnego w Oddziale Przedszkolnym

24 czerwca 2016r. w Oddziale Przedszkolnym odbędzie się zakończenie roku szkolnego 2015/16.

Dziękuję Rodzicom i Dzieciom za współpracę i życzę miłego wypoczynku w gronie rodziny.

zdjęcie 2

zdjęcie 3

wych. Helena Klukowska

Owocowy dzień

Owocowy dzień

            Słoneczna, czerwcowa środa 2016r. była „owocowym dniem” w świetlicy oddziału przedszkolnego. Tego dnia dzieci przyniosły do szkoły różne owoce: jabłka, gruszki, winogrona, brzoskwinie, banany, arbuzy, itd. Opisywały je z wykorzystaniem różnych zmysłów – wąchały, dotykały, oglądały i smakowały. Uwieńczeniem zajęć było wspólne wykonanie owocowej sałatki. Przedszkolaki pamiętały o zasadach higieny i bezpieczeństwa, świetnie sobie radziły, wspaniale współpracowały ze sobą, nikt nie siedział bezczynnie. Z pomocą nauczyciela kroiły umyte owoce w kosteczkę, inne wsypywały je do miski, kolejne mieszały, inne pozbywały się pestek w arbuzach, czy też ogonków w jabłkach, winogronach, itp. Na koniec po umyciu i uporządkowaniu miejsca pracy nastąpił moment kulminacyjny – degustacja sałatki.

            Wspaniale było obserwować dzieci tego dnia. Można było dostrzec elementy przyjaźni, integracji, kultury, wzajemnej życzliwości, zaradności, wiary we własne siły i po prostu zwykłej radości z bycia ze sobą i tak wspaniale spędzonego czasu. I o to właśnie chodziło.

Galeria zdjęć

Opracowała: Jolanta Bielawska

Wycieczka

Wycieczka do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB

oraz do Pałacu Branickich.

Dn. 1 czerwca 2016r. dzieci z klasy 0a wybrały się na wycieczkę do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. Zetknęły się tam z wieloma przedmiotami. Większość eksponatów liczyła kilkadziesiąt i sto lat. Duże wrażenie zrobił na przedszkolakach pobyt w zaaranżowanej sali szpitalnej i aptece. Dzieci zobaczyły jak wyglądała dawniej apteka, naczynia i narzędzia do wytwarzania leków. W laboratorium edukacyjnym dzieci wykonały pamiątki muzealne z gipsu – Pałac Branickich.

Zorganizowałam także wycieczkę do Pałacu Branickich. Chciałam pokazać najważniejszy zabytek historyczny miasta Białegostoku – Pałac Branickich i jego otoczenie. Wycieczka zakończyła się lodami. Dzień ten był pełen atrakcji. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone.

Galeria zdjęć

wych. Helena Klukowska

Dzień Mamy i Taty

Dzień Mamy i Taty

Dzień Mamy i Taty to wspaniała okazja do zaprezentowania Rodzicom zdolności artystycznych naszych przedszkolaków. Dzieci mogły się wykazać poprzez wesołe śpiewanie piosenek, wykonanie układów tanecznych i recytacje wierszy. Rodzice z radością oglądali występ swoich dzieci nagradzając ich gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły Rodzicom kwiaty własnoręcznie wykonane i laurki w kształcie serca.

Galeria zdjęć

w ych. Helena Klukowska

Projekty i programy

cyfrowobezpiecznilogo

logo mm

 sniadanie daje moc

konkurs 11

logo

lekki tornister

 akademiapuchatka

nasza szkola jest w SKOa

 

dzieciakimleczaki

 lepszaszkola

 prąd elektryczny

szkolywalkilogo2

 

AE PAH baner 750x100

logo11

 

 

logo12

 

 

od grosila

 

logo14

zdrowe życie 

logo15

 nie pal

logo17

elektrosmieci