Trzymaj formę

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. Dzieci ze świetlicy już od marca br. uczestniczyły w różnorodnych zajęciach wchodzących w skład bloku tematycznego „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Rozmawialiśmy na temat profilaktyki zdrowotnej, zasad prawidłowego żywienia (piramidy zdrowia) z uwzględnieniem m.in. warzyw i owoców oraz witamin w nich zawartych. Posiłkowaliśmy się przy tym materiałami tematycznymi z Internetu, czasopism i książek, omawialiśmy teksty wierszy J. Brzechwy „Katar”, J. Tuwima „Warzywa” – inscenizowaliśmy je, wymyślaliśmy różne zabawy, zagadki na ich podstawie wykorzystując różne rekwizyty. Układaliśmy reklamy o zdrowiu, podawaliśmy nasze recepty na zachowanie go, a na koniec ułożyliśmy Kodeks Zdrowego Świetliczka, który umieściliśmy w widocznym miejscu. Na korytarzu szkolnym zaprezentowaliśmy wystawę prac po cyklu w/w zajęć i jako jedno z ogniw realizowanego programu „Trzymaj formę”.

opracowała : Jolanta Bielawska

Pomagając innym, pomagasz i sobie

POMAGAJĄC INNYM, POMAGASZ I SOBIE

Z okazji Światowego Dnia Chorego oraz Europejskiego Dnia Numeru 112 obchodzonych 11 lutego, w świetlicy odbyły się zajęcia teoretyczno-praktyczne poświęcone tym zagadnieniom.

Dzieci uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantoma i innych rekwizytów. Udzielały się w improwizowanych scenkach tematycznych, omawiały „łańcuch przeżycia”, przypominały numery alarmowe, rozwiązywały zagadki

i kolorowały malowanki tematyczne.

Polskie prawo nakłada na świadka zdarzenia obowiązek powiadomienia o nagłym zagrożeniu zdrowotnym służby ratownicze, a także udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Od najwcześniejszych lat szkolnych należy uczyć dzieci umiejętności fachowej pomocy nie tylko z obowiązku, ale z potrzeby serca.

opracowała: Jolanta Bielawska

Tydzień Uśmiechu

TYDZIEŃ UŚMIECHU

Dzień 13 lutego 2017r. zapoczątkował w świetlicy TYDZIEŃ UŚMIECHU – pełen tylko wesołych zabaw, zabawnych zajęć i sytuacji oraz uśmiechniętych twarzy szczęśliwych dzieci.

Efektem tego 7-dniowego okresu były m.in.: postanowienia dzieci częstego uśmiechu i niesienia go innym, wspólnie opracowany Kodeks Uśmiechu Świetliczka, Ordery Uśmiechu oraz receptury na Eliksir Szczęścia. Najwięcej radości chyba sprawił uczniom obchodzony 14 lutego w świetlicy Dzień Uśmiechniętego Walentego. Tego dnia wszystkie dzieci ze świetlicy były radosne, uśmiechały się do siebie. Także starały się zarazić uśmiechem całą społeczność szkolną, a czyniły to poprzez wręczanie przygotowanych przez siebie papierowych znaczków-uśmieszków, prosząc obdarowanego o uśmiech.

Gdziekolwiek jesteśmy rozdawajmy uśmiechy na prawo i lewo!

opracowała: Jolanta Bielawska

Dzień Sznurowadeł

„Sznurówkowa” sprawność

Niemal każde dziecko fantastycznie sobie radzi z obsługą komputera, telefonu komórkowego, ale może mieć problem z „obsługą” własnych sznurowadeł. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować w świetlicy DZIEŃ SZNUROWANIA SZNUROWADEŁ.

Czytaj więcej: Dzień Sznurowadeł

Patriotyczny tydzień

patriotyczny tydzień

PATRIOTYCZNY TYDZIEŃ

Już od 7 listopada 2016r. w naszej świetlicy panował podniosły nastrój, słychać było odgłosy pieśni patriotycznych, na stolikach porozkładane były materiały plastyczne z dominującymi biało-czerwonymi barwami. Cały tydzień przed dniem 11 listopada był przygotowaniem się do Święta Odzyskania Niepodległości Polski.

Czytaj więcej: Patriotyczny tydzień

Święto jabłka

jablko

Święto jabłka

19 października 2016r. obchodziliśmy w świetlicy Święto Jabłka. Z tej okazji zorganizowaliśmy tematyczny quiz twórczy. Dzieci przyniosły jabłka wszelkiego rodzaju i koloru. Do tego typu zabawy uczniowie przygotowywali się na wcześniejszych zajęciach dotyczących darów jesieni: pogadanki, ćwiczenia tematyczne o rodzajach owoców, wykorzystywania ich, przechowywania, wartościach odżywczych, zasad higieny w kontakcie z nimi, itp. Święto Jabłka było podsumowaniem, zwieńczeniem wspomnianych zajęć . Odbyło się ono w formie quizu tematycznego, zabaw i ćwiczeń z wykorzystaniem tych owoców i innych rekwizytów. Wychowawca, wykorzystując pomysły, propozycje dzieci, przygotował takie zestawy pytań, dzięki którym uczniowie wykazywali się swoją wiedzą i umiejętnościami, rozwijali wyobraźnię i wszystkie rodzaje twórczej aktywności: werbalną, muzyczną, plastyczną, ruchową.

Oprócz dobrej zabawy naszym celem było kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, docenienie wartości odżywczych owoców, zachęcenie do ich spożywania w przeróżnej postaci oraz poszerzenie wiedzy na temat owoców. Myślę, że organizowanie takich zajęć w formie zabawy, jest doskonałym sposobem na osiągnięcie założonych celów.

Opracowała: Jolanta Bielawska

Quiz w świetlicy

Quiz – „ Wszystko wiem o otaczającym nas Świecie”

Wtorkowe quizy o otaczającym nas świecie, cieszą się wśród dzieci uczęszczających do świetlicy dużą popularnością. Dzieci w trakcie zabawy, zdobywają wiedzę z rożnych dziedzin. Rywalizują między sobą odpowiadając na zadane przez nauczyciela pytania. Zwycięzca quizu zawsze dostaje symboliczną nagrodę.

Anna Pełszyk