Wyjazd do Niemiec

W ramach realizacji programu Comenius  pod hasłem „Duch olimpijski jednoczy Europę” odbył się w dn.25-29 06.2014 wyjazd  uczniów i nauczycieli do Niemiec. Do miasta Getynga pojechali: Julia Boltruczuk, Anna Awienko, Adrianna Krauze, Kornelia Korbut, Małgorzata Iwaniuk i Paweł  Majewski oraz nuczyciele: Urszula Kitlasz i Anna Pełszyk. Gimnazjum im. Maxa Planca, do którego pojechaliśmy, mieści się w centrum miasta przy Theaterplatz w zabytkowym 400-letnim budynku, porośnietym dzikim winem. W środku szkoła przypomina muzem: rzeżby z brązu, szklane gabloty z eksponatami, płaskorzeżby, obrazy olejne. Byliśmy pod wrażeniem. Zajrzeliśmy do pokoju nauczycielskiego i do sal lekcyjnych z wielkimi suwanymi tablicami. W poniedziałek, po uroczystym przywitaniu wszystkich gości przez Andreasa Heere w Auli szkoły, miały miejsce zawody sportowe na sali gimnastycznej. Po zawodach młodzież podzielona na małe grupki wyruszyła zwiedzać 130 tys. miasto. A naprawdę jest co ogladać. Getynga, stare miasto z wieloma  ciekawymi zabytkami, prawa miejskie otrzymała w 1210r. Jest też jednym z nasłynniejszych miast uniwersyteckich w Europie. Z uczelnią zwiazanych jest aż 40 laureatów nagrody Nobla. Max Planc – patron Gimnazjum, to też noblista, odkrywca kwantów energii. Z Uniwersytetem związane są takie nazwiska jak np.Robert Koch, bracia Grimm, Arthur Schopenhauer czy Otto von Bismarck, pózniejszy kanclerz Rzeszy, który studiował tu prawo. W samym centrum miasta znajduje się pomnik najsłynniejszej gęsiarki o imieniu Elżbieta.Wdl.tradycji studenckiej, świeżo upieczony doktor, w swej wielkiej czarnej czapce, musi pocałować Elżbietę i wręczyć jej bukiet kwiatów.Gęsiarka okrzyknieta została najczęściej całowaną dziewczyną na świecie. Byliśmy świadkami takiego rytuału i nawet udało mi sie zrobić zdjęcie z doktorantem. Następnego dnia mieliśmy w planie zwiedzanie Muzeum Granicy. To bardzo nowoczesne Muzeum opowiada o dawnej granicy między NRD i RFN. Po południu zwiedzaliśmy  Duderstadt, przepiękne kolorowe miasteczko, położone 35 km. od Getyngi. W środę odbyły się zajęcia sportowe w „Badeparadies”. Baseny, zjeżdżalnie, sauny – po zajęciach obowiązkowych, każdy mogł robić na basenie to na co miał najbardziej ochotę. W Havana Club , gdzie jedliśmy obiad, były rozdawane nagrody uczestnikom basenowych wyczynów. Chociaż ostatniego dnia padało, humory wszystkim dopisywały i nie chciało sie wracać do domu.

Zdjęcia z wyjazdu

Opracowała Anna Pełszyk